www.veragelinlik.com

Gelinlik Alan Çiftlere Balayı Vera Gelinlik'ten

Slide background

Batı Kapadokya Videoları

Kurumsal video çekimlerinizin yanı sıra Kapadokya'nın diğer yarısı Bati Kapadokya tanıtımlarını da üstlenmek arzusundayız. Bu noktada grubumuzla beraber çeşitli kısa ve tanıtıcı videolar çekeceğiz. Yine bu videolara Batı Kapadokya Video, sayfasından ulaşabilirsiniz.

Kendi Çekim Videonuzu Gönderin

Videonuzu bize göndermek için iletişim bağlantısını kullanabilirsiniz.

Aksaray Hükümet Konağı

Aksaray Vilayet Konağı’nın yapımına 1927 yılında başlanmış ve 1929 yılında bitirilmiştir. O dönemin Aksaray Valisi olan, Yusuf Ziya GÜLNAR tarafından yaptırılmıştır. Vilayet Konağı Hırant isimli bir Ermeni Mimar tarafından yapılmıştır.

Yapı Avrupa Yeni Klasikçiliği etkisinde yapılmış olmakla birlikte cephesinde yerli motiflerle yapılan süslemelerin yanında Avrupa’dan alınan süsleme motiflerle birlikte kullanılmıştır. Bunda mimarın eğitimini Avrupa’da yapmış olmasının etkisi büyüktür. Plan olarak iç sofalı ev şemasını andırmaktadır. İkinci kata girişin üstünde büyük bir kabul salonu vardır.

Çatıdaki kütlede görülen yalancı kubbe, bu salonun tam üzerine gelmektedir. Bu kubbe binanın diğer kısımlarını örten çatının değişik bir şekil almış uzantısıdır. Böylece, ana kütle ile kabul salonu ve onun alt katının bulunduğu kütle arasında yalancı kubbenin de etkisiyle iç içe geçmiş kütle esprisi sağlanmıştır. Bodrum kat ısı merkezi, arşiv ve depolara ayrılmıştır. Planda en işlevsel davranış, merdiven, tuvalet ve çay ocağının binanın ana kütlesinden dışarı çıkartılmış olmasıdır. Bu davranış modern mimarinin fonksiyoncu ilkeleri ile bağdaşmaktadır. Döşemeler volta tipi döşeme, duvarlar kesme taş olarak yapılmış, yığma bir yapıdır.

Yapının çatısı Marsilya tipi kiremit ile kaplanmıştır. Çatıdaki aynalı tonoz yalancı kubbe olup ahşap iskelet üzerine çinko kaplama ile yapılmıştır.

Bina cephesi ilk bakışta yabancı bir etki bırakacak derecede Avrupai kaynaklı süsleme ile bezenmiştir. Ön cephede, alınlığın üstünde, girişin üstünü kapatan kütlenin iki yanında yükselen payelerin, üstünde ve ön cephedeki üst kat pencerelerinin lentoları üstündeki volütler, payelerin saksı motifleri yabancı orijinli motiflerdir. Alınlıktaki çiniler Selçuklu tezyinatından, cephedeki diğer çiniler Osmanlı çinilerinden alınmıştır.

Cephedeki sütunlarda Selçuklu ve Osmanlı motifleri olduğu gibi, Dor, İon sütun başlıklarından, Selçuklu ve Osmanlı mukarnaslı sütun başlıklarına kadar uzanan örnekleri bir arada yeni bir kompozisyonla ortaya çıkarılan kompozit (Karma) sütun başlıkları da bulunmaktadır. Çatı üstündeki korkuluk babaları da Selçuklu ve Osmanlı mezar taşlarının ve klasik babaların form ve motiflerinden yararlanılarak yeniden kompoze edilmiş örneklerdir.

Bina günümüzde de Aksaray Valiliği binası olarak işlevini sürdürmektedir. Binada koruma amaçlı aslına uygun basit onarımlar yapılmıştır.

AVRUPA  KONSEYİ DOĞAL VE KÜLTÜREL VARLIKLARI KORUMA ENVANTERİ  D.K.V.K.E. ANIT ENVANTER NO:68.00

TÜRKİYE

KÜLTÜR VARLIKLARI MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ HARİTA NO:L32-a-11-d-2-b
İLİ: AKSARAY İLÇESİ: MERKEZ MAH. KÖY-VE MEVKİİ: Hükümet Meydanı KORUMA

DERECESİ:

ANITSAL 1 x 3
ADRES: KADASTRO ÇEVRESEL 1 2 3
 PAFTA:   6          ADA: 559          PARSEL:22  AYKIRI 1 2 3
HÜKÜMET KONAĞI YAPTIRAN:  Abdullah Sabri Karter YAPAN: MİMARİ ÇAĞI: Cumhuriyet
YAPIM TARİHİ: 1926 KİTABE: Var VAKFİYE:
GENEL TANIM:   İdari hizmet binası olarak inşa edilmiş olup, Cumhuriyet Dönemi ilk yapılarındandır.
KORUMADURUMU A TAŞIYICIYAPI A DIŞ YAPI A ÜSTYAPI A SÜSLEMEELEMANLARI A RUTUBET A YOK
B B B B B B İZİ VAR
C C C C C C ÖNEMLİ
 

aksaray-hukumet-konagi
BUGÜNKÜ SAHİBİ: Aksaray Valiliği BAKIMINDAN SORUMLU OLMASI GEREKEN KURULUŞ:  Aksaray Valiliği
YAPILAN ONARIMLAR:
AYRINTILI TANIM:

 

Bodrum dahil dört katlıdır. Sarı kesme tüf taşından yapılmıştır. Dikdörtgen planlıdır. Ön taraf, öne taşkın sivri kemerli bir çatı birleşmiştir. Birleşme yeri iki adet volütle süslenmiştir. Volütlerin altında mavi, beyaz, ve kahverengi renkte bitki motiflerle süslenmiş çiniler bulunmaktadır. Çatı ortasında bakır kaplı kubbe bulunmaktadır.

 

TEKNİK BİLGİLER SU ELEKTRİK ISITMA
x x x
ORİJİNAL KULLANIMI:Valilik Binası
BUGÜNKÜ KULLANIMI:Valilik Binası
ÖNERİLEN KULLANIMI:Valilik binası
HAZILAYANLAR:A. Yeğen
TESCİL KARARI:G. E.E.A.Y.K

8.6.1979-A-1692

YAYIN DİZİNİ:- KONYALI, İ..H., (1974 ) Aksaray Tarihi

– Konya.K.T.V.K.K., Eski Eser Fişi

EKLER: 

 

 

REVİZYON:K.K.T.V.K.K

13.8.1992-1404

Tahir

About Tahir

2003 yılından bu yana turizm, reklam ve gazetecilik yaptım. Günümüzde Aksaray'da fotoğraf stüdyosu çalışmaları yapmaktayım.

Leave a comment