www.veragelinlik.com

Gelinlik Alan Çiftlere Balayı Vera Gelinlik'ten

Slide background

Batı Kapadokya Videoları

Kurumsal video çekimlerinizin yanı sıra Kapadokya'nın diğer yarısı Bati Kapadokya tanıtımlarını da üstlenmek arzusundayız. Bu noktada grubumuzla beraber çeşitli kısa ve tanıtıcı videolar çekeceğiz. Yine bu videolara Batı Kapadokya Video, sayfasından ulaşabilirsiniz.

Kendi Çekim Videonuzu Gönderin

Videonuzu bize göndermek için iletişim bağlantısını kullanabilirsiniz.

Aksaray Yeraltı Şehirleri

Aksaray’ın büyük bir bölümünü içine alan Kapadokya Bölgesi’nin karakteristik ve ilginç kültürel zenginliklerinden biri olan yeraltı şehirleri bakımından zengindir. Aksaray bu yönüyle bir yeraltı kenti olarak adlandırılabilir. Gülağaç, Güzelyurt, Eskil, Ortaköy ilçeleri köylerinde ve merkeze bağlı köy ve kasabalarında hemen hemen hepsinde yeraltı yerleşmeleri bulunmaktadır. Bölgenin karstik olması sebebiyle eski çağlarda buraların savunma yeri ve evlerden geçilebilen sığınak olarak kullanıldığı anlaşılmaktadır.

aksaray-yeralti-sehirleri

Bu yer altı mekânları birbirine galeriler ve tünellerle bağlantılı olup çok sayıda mekândan oluşmaktadır. Bu mekânlar arasında hayvan barınakları, mutfak, kiler, erzak depoları, su kuyuları bulunmaktadır. Mekânların üstlerinde havalandırma bacaları yer almaktadır. Mutfak olarak kullanılan mekânlarda yere oyulmuş tandırlar o dönemde yemek pişirmek ve ekmek yapmak için kullanılmıştı. Duvarlarda kandil koymak için oyuklar bulunmaktadır. Bu yeraltı şehirlerinde ısınma ve aydınlanma amacıyla bezir yağı kullanılmakta idi. Çoğu birkaç kattan oluşan yer altı mekânlarının giriş kapılarında tırhaz taşı denilen ortası delik yuvarlak taşlar kullanılmıştır. Bu taşlar 200 ila 500 kg. ağırlığında olup ortasındaki delik açma kapatma için kullanıldığı gibi düşmana ok ve mızrak atma ve düşmanı kontrol amaçlı olarak açılmıştır.

Aksaray’ın Güzelyurt İlçesinde şu an üç adet yeraltı şehri, Gaziemir Köyünde Gaziemir Yeraltı şehri, Gülağaç İlçesinde Saratlı Yeraltı şehri, Camiliören Köyünde Çukurören Yeraltı şehri, Ortaköy İlçesinde Ozancık Yeraltı şehri, temizlik çalışması yapılarak ortaya çıkarılmış turizme açılmayı bekleyen yeraltı şehirledir.

Gülağaç İlçesinde tesbiti yapılan Örenönü Yeraltı şehri, Sofular Yeraltı şehri, merkeze bağlı Büyük Pörnekler Köyü’ndeki Büyük Pörnekler Yeraltı şehri, Topakkaya Kasabasında Topakkaya Yeraltı şehri, Eskil İlçesinde Büyük Erdoğdu Yeraltı şehri, tespiti yapılan yer altı şehirlerinden bazılarıdır.

Daha eski tarihlerde de kullanıldığı muhtemel olan bu yeraltı şehirleri genellikle Bizans Döneminde 5 ve 7.yy’da bölgede başlayan Arap akınları karşısında buraları kullandıkları bulgulardan anlaşılmaktadır. Selçukluların bu yer altı şehrini askeri amaçlı kullandıkları kervansarayların buralara 5-10km. uzaklığında olmasından anlaşılmaktadır.

Tahir

About Tahir

2003 yılından bu yana turizm, reklam ve gazetecilik yaptım. Günümüzde Aksaray'da fotoğraf stüdyosu çalışmaları yapmaktayım.

Leave a comment