www.veragelinlik.com

Gelinlik Alan Çiftlere Balayı Vera Gelinlik'ten

Slide background

Batı Kapadokya Videoları

Kurumsal video çekimlerinizin yanı sıra Kapadokya'nın diğer yarısı Bati Kapadokya tanıtımlarını da üstlenmek arzusundayız. Bu noktada grubumuzla beraber çeşitli kısa ve tanıtıcı videolar çekeceğiz. Yine bu videolara Batı Kapadokya Video, sayfasından ulaşabilirsiniz.

Kendi Çekim Videonuzu Gönderin

Videonuzu bize göndermek için iletişim bağlantısını kullanabilirsiniz.

Aksaray’ın Coğrafi Konumu

İç Anadolu Bölgesi’nin güney doğusunda, tarihi İpek Yolu’nun önemli merkezlerinden birisi olan Aksaray, günümüzde de, doğu-batı ve kuzey-güney yönleri arasında uzanan ana bağlantı yollarının kavşağında yer almaktadır. Deniz seviyesinden yüksekliği 980m. olan kent, kuzeyden Kırşehir, doğudan Nevşehir, güneydoğudan Niğde, kuzeybatıdan Ankara, batı ve güneyden Konya illeri ile çevrilidir. Orta Kızılırmak platosunun devamını teşkil eden ve tersiyerde oluşmuş kalkerli volkan tüflerinin meydana getirdiği arazi ile Tuz Gölü havzasının devamı olan ova üzerine kurulmuş, 7997km² yüzölçümü ile de geniş bir alana sahip olmasından dolayı Konya’dan sonra Türkiye’nin en önemli tahıl ambarı durumundadır.

Hasandağı, Melendiz Dağları ve Ekecik Dağı gibi volkanik dağlar ile lavların meydana getirdiği platoların yanı sıra, güneydoğuda yer alan Melendiz Dağları’ndan başlayarak Tuz Gölü’ne dökülen Uluırmak, geniş bir plato meydana getirmektedir.

Jeolojik yapı itibariyle güneyde ve doğuda tersiyerde oluşmuş volkanik arazi geniş yer tutar. Volkanik dağların en önemlileri Hasandağı ile Melendiz Dağlarıdır. İl merkezinin kuruluş alanı ise orta Kızılırmak platosunun Tuzgölü havzasından ayrıldığı fay basamağının güneyidir. Bu fay basamağı Melendiz Dağlarından gelen ve Tuz Gölü’ne ulaşan Uluırmak’ın biriktirdiği alüvyonlarla, doğusunu çevreleyen platolardan taşınan alüvyonların birikinti ovası üzerindedir. Bunların yanı sıra Aksaray beşinci deprem kuşağı üzerinde bulunmakta olup, Ülkemizde deprem riski en az olan illerden birisidir.

aksaray-hasandagi-gol
Fotoğraf Alıntıdır.

İklim bakımından Aksaray Ovası’nda her ne kadar da İç Anadolu iklimi olan karasal iklim hüküm sürse de son zamanlarda Akdeniz bölgesinde hüküm süren iklim arasında bir geçiş şekli kendini göstermektedir. İlkbaharda tarım alanları ile çayırların yeşile hakim kıldığı Ovada; palamut, alıç, kızılcık, kavak, söğüt, yabani armut ve meyve ağaçları yanında gelincik, papatya, keven ve deve dikeni çok sık rastlanan bitki türleridir. Ayrıca Hasandağı ve Ekecik Dağlarında da sıkça meşe koruluklarına rastlanır.

Yazları sıcak ve kurak iklim yapısı hakim olduğundan ilkbaharda yeşeren doğa, sonbaharda kurur ve arazi bozkır yapısını alır. 

Ovada iki tip su kaynağına rastlanır. Bunlardan ilki kuzey ve doğu bölümünde çok sayıda fay ve vadi kaynakları yer alır. Bunlar Hasan Dağı’nın kuzeyindeki vadilerde, Melendiz Dağlarının batı yamaçları ile eteklerini teşkil eden bölgelerdedir. Bu kırık kaynaklardan çıkan sular önce gölleri oluştururlar. Göller birleşerek Uluırmak’ın kaynağını teşkil ederler. Hasandağı çevresindeki kaynaklar genellikle vadi kaynaklarıdır. Bu kaynakların meydana getirdiği alanların başında Mamasun Baraj Göleti, Helvadere ve Güzelyurt Göletleri yer almaktadır.

Diğeri ise, Tuz Gölü ve Konya Ovası bölümünde yer alan kaynaklar, bu kaynaklar daha çok artezyen kuyuları şeklindedir. Obruk Platosu’nun kuzeyindeki Eskil ve Yenikent yöresinde ise büngüldek tipi kaynaklar birleşerek geniş bataklıklar oluştururlar.

Aksaray’da Türkiye’nin ikinci büyük gölü olan Tuz Gölü’nün yanı sıra Hirfanlı ve Mamasun Barajları ile Gülağaç, Güzelyurt, Helvadere ve Balcı Göletleri gibi irili ufaklı birçok göl ve su birikintileri mevcuttur.

Tahir

About Tahir

İstanbul'da Turizm, Reklam ve Gazetecilik yaptım. Günümüzde (2020 - Şimdi) Aksaray'da Veragelinlik.com ve Türk SEM Üzerinde Çalışmalarıma Devam Ediyorum.

Leave a comment