www.veragelinlik.com

Gelinlik Alan Çiftlere Balayı Vera Gelinlik'ten

Slide background

Batı Kapadokya Videoları

Kurumsal video çekimlerinizin yanı sıra Kapadokya'nın diğer yarısı Bati Kapadokya tanıtımlarını da üstlenmek arzusundayız. Bu noktada grubumuzla beraber çeşitli kısa ve tanıtıcı videolar çekeceğiz. Yine bu videolara Batı Kapadokya Video, sayfasından ulaşabilirsiniz.

Kendi Çekim Videonuzu Gönderin

Videonuzu bize göndermek için iletişim bağlantısını kullanabilirsiniz.

Hasandağı Hakkında Bilgiler

Insanlık tarihi boyunca, dağlar insanın her zaman dikkatini çekmiştir. Bazen korkuyla bazen merakla bakmıştır insanoğlu dağlara. Tanrıların orada yaşadığını düşünmüş hatta onlara simgeler vermişlerdir.

Aksaray-Niğde sınırında yer alan ve 3268m olan yüksekliğiyle İç Anadolu Bölgesi’nin ikinci en yüksek dağı olan Hasandağı, aslında bir volkandır. Kayseri’deki Erciyes ve Güllüdağ ile aynı anda Üst Miyosen (10 m) değiştirmiştir. Melendiz Nehri’ni besleyen havza görevini üstlenmiş dağ grubuna Melendiz Dağları denmektedir. Hasandağı’nın aktif hale geçmesi sırasında çıkan lavlar platolar, göller ve akarsular üzerinde 100-150m. kalınlığında farklı sertlikte tüf tabakasını oluşturdu. Bu tabakanın üzeri yer yer sert bazalttan oluşan ince bir lav tabakasıyla örtüldü. Daha sonra çatlayan bazalt katmanının içine sızan yağmur suları yumuşak.

Hasandağı’nın patlamasına en son tanıklarından birinin üzerine resmetmişlerdir. Her ne kadar Bizans Döneminde Hasandağı’nda muhkem bir savunma ağının olduğu bilinse de bu ağı oluşturan kalelerin çok daha eski dönemlerden itibaren kurulmaya başlandığı düşünülebilir. Çünkü Hasandağı’nın konumu ve yüksekliği nedeniyle çevresinde istihkâm ve yerleşim yerleri bulunmaktaydı.

IMG_2630

Bizans İmparatoru I. Justinianus (527-565) Anadolu’da artan Sasani akınları nedeniyle çeşitli kaleler kurarak ve mevcut kaleleri onartarak savunma sistemini güçlendirmeye çalışmıştır. Ayrıca bu kalelerin birbirlerini görmelerine özen gösterilerek bir tehlike anında ateşle haberleşme işlevini yapmalarına imkan sağlanmıştır.

Güzelyurt’un doğusundaki Sivrihisar, Yenipınar’ın hemen güneybatısındaki kale ile kuzey batısındaki orman içinde yer alan Tavşan Kalesi, onun batısındaki Karacakale, Gökçen Kalesi ve Keça sisteminin bir parçasıdır. Hasandağı’nın antik dönemdeki ismi bilinmez. Ancak bugünkü ismini evliya Hasan Baba’dan almıştı. Eteklerinde yer alan tarihi kalıntıları, doğal güzelliği ve kayak turizmi potansiyeliyle eşsiz bir yerdir.

Hasandağ, Aksaray’ın simgelerinden biridir.
Tahir

About Tahir

İstanbul'da Turizm, Reklam ve Gazetecilik yaptım. Günümüzde (2020 - Şimdi) Aksaray'da Veragelinlik.com ve Türk SEM Üzerinde Çalışmalarıma Devam Ediyorum.

Leave a comment