www.veragelinlik.com

Gelinlik Alan Çiftlere Balayı Vera Gelinlik'ten

Slide background

Batı Kapadokya Videoları

Kurumsal video çekimlerinizin yanı sıra Kapadokya'nın diğer yarısı Bati Kapadokya tanıtımlarını da üstlenmek arzusundayız. Bu noktada grubumuzla beraber çeşitli kısa ve tanıtıcı videolar çekeceğiz. Yine bu videolara Batı Kapadokya Video, sayfasından ulaşabilirsiniz.

Kendi Çekim Videonuzu Gönderin

Videonuzu bize göndermek için iletişim bağlantısını kullanabilirsiniz.

Vali Konağı (Aksaray Kültür Evi)

Aksaray’ın ilk vilayetliği (1920-1933) yıllarına rastlar. 1927 yılında inşasına başlanmış ve 1930 yılında tamamlanmıştır. Vali Konağı olarak inşa edilmiştir. Cumhuriyetin ilk yıllarının karakteristik mimari özelliğini taşımaktadır.

Ön cephenin orta bölümü dikdörtgen prizma oluşturacak şekilde öne çıkmıştır. Bu bölümde alt katta üç dikdörtgen pencere yer almaktadır. Alt kat pencerelerinin üst kısımları hafif kavisli yapılmıştır. Üst katta küçük bir balkon yer almaktadır. Balkonun iki yanında dikdörtgen biçimli iki pencere mevcuttur. Balkon kapısı ve pencerelerin üstünü büyük bir yalancı kemer çevrelemektedir. Pencere kenarları ve kemer kabartma taş süslüdür. Balkon altı ve kemerin üst bölümünde mavi, beyaz ve kahverengi nebati motifli çiniler bulunmaktadır. Binanın iki yan cephesinde yer alan pencereler dikdörtgen şeklindedir. Güney cephede kare planlı teras bölümü yer almaktadır. Teras taş korkuluklarla çevrilidir. Çatı ahşap olup, geniş saçaklıdır. Ön cephenin üst kısmına gelen bölümü daha yüksektir. Üzeri kiremit örtülüdür.

aksaray-kultur

1933-1989 yılları arasında Kaymakam Konağı olarak kullanılan yapı, 1990 yılında restore edilerek 1997 yılına kadar Vali Konağı olarak kullanılmıştır. Bir ara Sanat Evi olarak da kullanılan bina, 2007 yılında Aksaray Kültür Evi olarak tanzim ve tefriş edilmiştir.

Kültür Evinde; Cumhuriyet dönemi Aksaray evlerindeki yaşam tarzı, el sanatları, düğün-kına gelenekleri ve giyim tarzları ile kullanılan malzemeler sergilenmektedir. Ayrıca Aksaray’ın ilk Vilayetliği döneminde basılmış Vilayet Gazetesinden örnekler ile o dönem Aksaray’ının fotoğrafları yer almaktadır.

aksaray-kultur2
Tahir

About Tahir

İstanbul'da Turizm, Reklam ve Gazetecilik yaptım. Günümüzde (2020 - Şimdi) Aksaray'da Veragelinlik.com ve Türk SEM Üzerinde Çalışmalarıma Devam Ediyorum.

Leave a comment