www.veragelinlik.com

Gelinlik Alan Çiftlere Balayı Vera Gelinlik'ten

Slide background

Batı Kapadokya Videoları

Kurumsal video çekimlerinizin yanı sıra Kapadokya'nın diğer yarısı Bati Kapadokya tanıtımlarını da üstlenmek arzusundayız. Bu noktada grubumuzla beraber çeşitli kısa ve tanıtıcı videolar çekeceğiz. Yine bu videolara Batı Kapadokya Video, sayfasından ulaşabilirsiniz.

Kendi Çekim Videonuzu Gönderin

Videonuzu bize göndermek için iletişim bağlantısını kullanabilirsiniz.

Youtuber ve Blogger Arasındaki Temel Farklar

Uzunca bir süre ODP bünyesinde hem “Web Günlükleri (Blog)” editörü hem de “Video Sağlayıcıları” kategorilerinde editörlük yaptım. Bu konuda henüz yolun başında olan arkadaşlar için tavsiye içeren bir yazı yazayım hemde aradaki farklara bir göz atalım istedim.

Bizim 5 yıl önceki bildiğimiz web mantığı 3 ayrı parçaya bölündü. Bunlardan bir tanesi bildiğimiz Web, ikincisi Sosyal Medya ve üçünçü olarak Uygulama dünyası oldu. SEO konusunda fikir isteyen arkadaşlara net cevabım ya kendilerine bir uygulama ya da Youtuber konusunda geliştirmeleri oluyor. Youtuber konusu son dönemlerde oldukça revaşta olan bir iş dalı olarak duruyor. Fakat; işin benim gibi daha çok teknik kısmında yer alıyorsanız Uygulama Geliştirme daha mantıklı olacaktır.

İyi bir youtuber olmak için öncelikle yazma yani Blogger safhasından geçmeniz gerekir. Aksi taktirde bir metin oluşturamaz iseniz yapımlarınız ya çok izlenmez ya da izleyici kitlesi yaş ortalaması düşer. İyi bir metin ile yapılan çalışmalar başarılı olmaya daha yakındır. Bunun için Youtuberlıkla alakalı ilk tavsiyem kendi başınıza senaryo yazmanız olacaktır.

Youtuber konusunda bir çok altın ödül alan sevgili kardeşim Aytaç Aydın‘da bu konuda bana katıldığını düşünüyorum. Nitekim Barış Özcan tarzında yayın yapan Youtuberların yapımlarının ne kadar başarılı olduğunu görüyoruz. Bunların hepsi kaliteli metin ürünleridir. Yazma, okumaktan daha üst bir seviyedir. Yazmanın da üst seviyesi Değerlendirme yer almaktadır ve en üst seviyedir. Fakat Değerlendirme seviyesi için Okuma, Yazma konusunu oldukça tamamlamış olmak gerekiyor.

ODP’den yakın arkadaşım Selim Şumlu yazma konusunda Türkiye’nin en başarılı kalemlerinden birisidir. Fakat; bunu video karşısında geçip bahsedemiyor. Bir bakıyoruz Youtube’de web, bilgisayar ve İnternet alanlarında hiç bir temeli olmayan kişiler uzman şeklinde konuşuyor. Sorsanız 5 yıllık geçmişleri vardır. Fakat; Selim Şumlu gibi Google’yi ilk Türkçeleştirenlerden birisi olarak Youtube üzerinde bulunamıyor. 3-4 ay önce kendisine Youtube’de bilgilerini paylaşması konusunda teşvik ettim. Fakat; kendim kamera karşısına geçemiyorken bunu Selim’e belirtmem çok anlamlı durmadı.

Çok sevgili Cüneyt Özbilen abimin Bellek.net isimli projesi ise sevdiğim bir projedir. Teknoloji incelemesi şeklinde ilerleyecek olan Youtube + Web Sitesi birleşimiyle olaya el atacak. Nitekim 20 yıllık ciddi bir deneyimden bahsediyoruz. Cüneyt Özbilen‘nin bu denli önemli tecrübesi başarılı senaryo ve video incelemeleri doğuracaktır.

Tahir

About Tahir

İstanbul'da Turizm, Reklam ve Gazetecilik yaptım. Günümüzde (2020 - Şimdi) Aksaray'da Veragelinlik.com ve Türk SEM Üzerinde Çalışmalarıma Devam Ediyorum.

Leave a comment