www.veragelinlik.com

Gelinlik Alan Çiftlere Balayı Vera Gelinlik'ten

Slide background

Batı Kapadokya Videoları

Kurumsal video çekimlerinizin yanı sıra Kapadokya'nın diğer yarısı Bati Kapadokya tanıtımlarını da üstlenmek arzusundayız. Bu noktada grubumuzla beraber çeşitli kısa ve tanıtıcı videolar çekeceğiz. Yine bu videolara Batı Kapadokya Video, sayfasından ulaşabilirsiniz.

Kendi Çekim Videonuzu Gönderin

Videonuzu bize göndermek için iletişim bağlantısını kullanabilirsiniz.

Aksaray ART TV Hakkında

TV Kanal listemde 12. sırada yer verdiğim Aksaray’a ait televizyon kanalı “Aksaray ART TV” ile ilgili hem eleştiriler hem de yorumlayıcı üslüpla değineceğim. Sonuç itibariyle İstanbul’da Aksaray’ı yani memleketimi özlediğim de izlemesi keyifli olmaktadır. Bir kaç farklı açıdan eleştirel yaklaşmaya çalışacağım. Sonuç itibariyle “Basın / Yayın” alanında Aksaraylı gazetecilere oldukça fazla iş düşmektedir. Peki bu düşen işleri ne kadar başarıyla yapıyorlar.

Aksaray ART Yayınları Nasıl?

Sunuculuk görevi yapan bayanın haber sunumlarında sesini o kadar uzatmasının anlamını hala çözmüş değilim. 70‘li yıllardan kalma Amerikan Spikerleri gibi uzatan bir ses tonuna sahipler. Kağıttan okudukları sunumları çekip, haber bülteni olarak yayınlıyorlar. Karşılarına bir Monitör koyup ilgili monitör ekranından takip etmeyi hala düşünmeleri gerektiğini merakla bekliyoruz.

art-tv

Hep güzel haberleri paylaşmak “el ele tutuşup, mutluyuz, yaşasın çok mutluyuz” tarzı haberleri ise bir noktadan sonra bayıyor. Bir haber bülteninde de o yaşını başını almış amca “Halimize binlerce kez şükür kara yeğenim, biz çok mutluyuz” sözüyle açıp kapatmaları ise ironi kelimesine anlam yüklüyor diyebiliriz.

Ne kadar çok kişi TV’ye çıkarsa her biri “ART İzleyicisi” olur. Mantığının revaşta olduğu ve işi biraz daha geliştirip “selam söyletirsek” selam söylenilen kişi de izleyici olur. Kalıbının yaşandığı bir sistem üzerindeler. Elbette sokak röportajlarını izlerken inanılmaz keyif alıyorum. Ama bir noktada “hadi bakalım bir selam söyle” muhabbeti olunca iş basitleşiyor. Çünkü; selam söyleyecek olsa alır eline telefonu selamını kendisi söyler. Selam söylemek o kadar Türk insanının benliğine işlemiş ki normal yaşantı da bir yerden bir yere giderken birilerinin selamları hep üzerimizde oluyor. “Şuna bir selam söyle” kavramını bizlere hep birileri bildiriyor.

Haberlerde yapıcı olarak sonuç odaklı bir haber çıkarması çok zor gibi duruyor. Fakat; profesyonel habercilik tam olarak burada devreye giriyor. 

  • Aksaray’da Turizm İçin Yapılan Çalışmalar
  • Aksaray’da Otel İşletmelerinin Durumları
  • Aksaray Proje Geliştirme Çalışmaları
  • Aksaray Spor Hakkında Neler Yapılabilir?
  • Aksaray İş Rehberi – İşci Arayan Firmalar

Gibi haberler ART izleyicisi olarak görmek istediğim yayınlar diyebiliriz. Sokak Röportajları ise eğer Youtube veya diğer bazı yerlere yüklense “TT” olabilecek durumda olduklarını söyleyebilirim. Yurtdışı yaptıkları gezileri yayına çekip paylaşmaları da yine keyifle izlendi. Aksaray’a yılda sadece 2 veya 3 kere gelsem de ART ile gelişmeleri yakından takip etmekte mümkün olabiliyormuş.

Bu gelişim süreçlerinde İnternet siteleri olmaması hatta İnternet üzerinden canlı yayın yapmamaları ise ne kadar büyük eksiklik. Direk olarak haber merkezli bir site yapmaları ise nitekim oldukça fazla gerekli gibi görünüyor. Bu basit işlemler için ufak bir bütçe ve bir personel ile halledilebilecek çalışmalar.

Aksaray Belediyesi Çalışmalarını Değerlendirmek

Şimdiki belediye ile bir önceki belediye arasında farkın ne kadar ciddi boyutlarda olduğunu tüm Aksaraylılar gibi bende farkındayım. Şimdi düzgün iş yapan kişilerde olması gereken önemli bir de fıtrat vardır. O da “Eleştirileri hediye olarak kabül etmektedir.” bu yaklaşımın şimdiki Aksaray yönetimin de olduğuna eminim. Sadece güzel olan şeyleri değil Aksaray’da eksik olan şeyleri de paylaşmaları gereklidir. Örneğin; spor, kültürel, ekonomik, sanatsal bir çok alanda Aksaray’da gelişim durmuş durumdadır. Bu hususların paylaşımı Aksaray’ın gelişim süreci için önem arzeder.

Ankara – Adana yolu üzerinde Aksaray girişinde “Somuncu Baba, Yunus Emre, Genç Osman, Taptuk Emre’nin Memleketi Aksaray’a Hoş Geldiniz” diye bir görkemli eserin yapılması şarttır. Her gün yüzbinlerce insanın geçtiği yolların işin aslında nasıl bir yer olduğu ve gezmeye çıkılsa nereler gezilebileceği bilinmiyor. Bu şart ötesinde bir mecburiyet olarak duruyor.

Dahada fazlası olarak Aksaray Üniversitesi‘nde okuyan ve 4 yıl sonra gönüllü turizm elçisi olarak kendi şehirlerinde kendi hayatlarını yaşayacak olan kitle için özel çalışmalarda gereklidir. Çünkü; her biri için anlam dolu olacak “Aksaray” kelimesi kendileri için özlem duyulan yer olacak tabi kalacak. Bu sebeple her birine Aksaray’ı dikkatlice anlatmak ve sonraki yaşantılarında Aksaray’ı “çok güzel bir yer” diye ibarede bulunması sağlanmalıdır. Aksaray Belediye’sinin bu konu da ne gibi çalışmaları var bilmiyorum. Fakat; Aksaray’ı gezmek isteyen öğrencilere her türlü desteği sağlaması gerekmektedir.

Tahir

About Tahir

İstanbul'da Turizm, Reklam ve Gazetecilik yaptım. Günümüzde (2020 - Şimdi) Aksaray'da Veragelinlik.com ve Türk SEM Üzerinde Çalışmalarıma Devam Ediyorum.

Leave a comment