www.veragelinlik.com

Gelinlik Alan Çiftlere Balayı Vera Gelinlik'ten

Slide background

Batı Kapadokya Videoları

Kurumsal video çekimlerinizin yanı sıra Kapadokya'nın diğer yarısı Bati Kapadokya tanıtımlarını da üstlenmek arzusundayız. Bu noktada grubumuzla beraber çeşitli kısa ve tanıtıcı videolar çekeceğiz. Yine bu videolara Batı Kapadokya Video, sayfasından ulaşabilirsiniz.

Kendi Çekim Videonuzu Gönderin

Videonuzu bize göndermek için iletişim bağlantısını kullanabilirsiniz.

İstanbul’a Yerleşen İlk Türkler

Her Aksaraylının bu konuda bildiği oldukça fazla hikaye vardır. Gerçekten İstanbul’un ilk yerleşik Türkleri Aksaraylılardan mı oluşmaktaydı? Bu önemli konuyu inceleyelim tarihin araştırmalarına göz atalım istedim. Elbette önemli bir konuydu ve Aksaraylılar için önemli övünç kaynaklarından da birisi diyebiliriz. Nitekim İstanbul’un en önemli semtlerine isim vermiş bir şehir.

1920 yılında çıkan kanunla vilayet haline geline Aksaray, 13 yıllık il durumunu 1933 yılında yeni bir kanunla kaybetti. Bu durum Aksaray için oldukça gurur kırıcı ve üzücü bir durumdu. Nitekim kendinden tarih boyunca hiç bir zaman daha gelişmiş bir şehir olamayan Niğde‘ye bağlanmış kendi kazası olan Şereflikoçhisar‘ı da Ankara’ya bağlanmasını yaşamıştı. O dönemlerde Aksaray’da yaşayanların hissettikleri üzüntüleri anlamak çokta zor değil.

aksaray-eski2

Nitekim bu gurur kırıcı Aksaray’ın 50 yılına maal olan durumun tam olarak telafide edilmiş değildir. Çünkü; 1989 yılına kadar geçen zamanda kaza halinde kalan Aksaray’ın gelişim safhası neredeyse durma noktasına geldi. 50 yılın bu kaybını Türkiye Cumhuriyeti’nin yatırım artırımına giderek bir şekilde telafi etmesi beklenmekteydi.

Fakat; işin aslına baktığımızda Aksaray’da hala devlet eliyle yapılmış ufak bir kaç yer (onlarda mecburi yerler) bulunmamaktadır. Vilayet konumunda bulunmasında devlet yatırımlarının etkisi hep arka sıralarda yer almaktadır. Bunun nedenini elbette biz bilemiyoruz. Milletvekillerinden mi yoksa Belediye’nin yetersiz çalışmalarından mı bilinmez. Fakat gür bir şekilde devlet yatırımlarının Aksaray’a çekilmesi, İstihtam artırıcı hamlelerin yapılması da gerekir. Aksaray’ın son 10 yıllık gelişiminde zaten çok önceleri açılan Mercedes ve mineralleri hayvancılığa olan etkisinden dolayı fabrika açan Sütaş oluşturmuştur. Bunlarda özel yatırımlardır. Birilerinin çıkıp devlet yatırımlarını ve stratejilerini belirleyen kitleye 100 yıllık yatırım hamlelerinin neden Aksaray’a hiç uğramadığını öğrenebilirler.

eski-istanbul-aksaray

Yerli araba fabrikasının kurulacağı yer konusunda nice şehirler nice rekabetlere girerken, milletvekilleri sabah akşam uyumazken. Aksaray’dan her hangi birinden “bu fabrika Aksaray’a kurulmalıdır.” sözünü duymadım. Hiç bir basın / yayın organı da bu duyuruyu gerçekleştirmedi. Eğer Aksaray kendi şehrine gelecek yatırımlar için çalışmazsa, hiç kimse bu yatırımları Aksaray’a getirmez. Örneğin Konya’ya gider.

İstanbul, Ankara Tren Muhabbeti

Onlarca yıldır aynı hikayeyi devamlı duyuluyor. Kendim İstanbul’da yaşasam da Aksaray’a yılda bir kaç defa gidiyorum. Her seçim veya ona benzer halk oyuna ihtiyaç duyulduğunda “Aksaray’a tren geliyormuş” muhabbeti ortaya düşer. İlgili tren hiç bir zaman Aksaray’a uğramadı. Halbuki engebesiz düz bir arazi. Türkiye’de tren yapım maaliyetinin en düşük olduğu yer. Böylesine kolay tren yolu yapımının olduğu yerde neden bir tren yolu yoktur?

egriminare-eski

Aksaraylıların kendi haklarını savunma konusunda ne kadarda yetersiz olduğu çok aşikar. Turgut Özal, Aksaray’a geldiğinde vilayet konaklarını görmesi ile Aksaray’ın daha önce vilayet olduğunu öğrenmesi ve bu öğrenme ile vaad süreciyle Aksaray il konumuna yükseldi. Birileri de Turgut Özal‘a Aksaray’ın vilayet olması gerektiğini söylememiş. Söylememiş ki Aksaray’ın daha önce vilayet olduğunu bilmiyormuş. Ancak vilayet konakları ile öğrenmiş ve Aksaray 1989 yılında il konumuna tekrar yükselebilmiş.

Aksaray Spor ve Kültür Yatırımları

İşte burad belediyeye oldukça yüklenmek mümkün. Çünkü; Aksaray ne spor şehri ne de kültür şehridir. Spor şehri bir önceki belediye başkanı Nevzat Palta döneminde tamamen rafa kaldırılmış durumdadır. Eğer bir yerleşim yeri, gelişmiş bir yer olduğunu düşünüyorsa özellikle kendini il olarak görüyorsa sportif faaliyetler ve kültürel aktiviteler olmak mecburidir. Bu faaliyetler olmazsa olmaz. Resmi olarak il olmak ile gerçekten il olmak üzerine fark burada ortaya çıkmaktadır.

Peki İstanbul’a İlk Yerleşenler Türkler Aksaraylı mı?

İstanbul’un fethi öncesine gittiğimizde Aksaray’ın Karamanoğlu Beyliğine bağlı olduğunu görüyoruz. Karamanlılar kendilerini Selçuklu’nun devamı olarak görmüşlerdir. Bu şekilde görmelerinin temel nedeni ise devlet erkanının ve önde gelen kadılarının Selçuklu sonrası Aksaray, Konya civarına yerleşmesidir. Bazı kaynaklara göre Aksaray’ın o dönemlerde oldukça büyük bir yerleşim yeri olduğu söylenir. Mevlana’nın hocasının Aksaray’da yaşamış olması da bunun güzel örneklerindendir. Yunus Emre, Somuncubaba gibi önemli isimler Aksaray’da ikamet etmişler.

Fatih, Aksaray’ın bu kültüren gelişiminin ve kendilerinin Selçuklu’nun devamı olarak görmelerinin rahatsızlığı içerisindeydi. Fakat; Türk olmalarından dolayı da yağmalama yapamamaktaydı. Nitekim İstanbul fethi öncesi macarlarla beraber Konya taraflarında yapılan savaşta yenilen Karamanlıları yağmalamadıkları için macarlar tarafından oldukça fazla eleştiri almıştır.

İstanbul şu an olduğu gibi öncelerinde de dünyanın en mühim şehriydi. Nitekim İstanbul’a sahip olan bir şehir sadece imparatorluk olabilirdi. İstanbul, Osmanlılara geçince Fatih, İstanbul’u Türkleştirme politikasında Aksaray’ı tamamen sürmüştür. Bir tek kişi kalmayacak şekilde sürülen Aksaray, İstanbul’a nihayet ulaşır.

Şu an İstanbul’da ki Aksaray taraflarına gelirler. Aksaray, Laleli, Ortaköy, Kurtuluş; Aksaray’da bulunan mahalle isimlerinden oluşur. İlk yerleşim yerleri olarak tarihe geçer.

Tahir

About Tahir

İstanbul'da Turizm, Reklam ve Gazetecilik yaptım. Günümüzde (2020 - Şimdi) Aksaray'da Veragelinlik.com ve Türk SEM Üzerinde Çalışmalarıma Devam Ediyorum.

Leave a comment